Bilgeler, Cüce’dir (Mistik). 31. seviyedeki Sınıf Geçişi görevini tamamladıktan sonra seçilebilirler. Asalar konusunda ustalaşmışlardır ve Cübbe giyerler. En popüler Cüce sınıflarından biridir. Şüphesiz en iyi PvP destek sınıfıdır. Müttefiklerini iyileştirmenin yanı sıra grubun Can ve SVN toplamını da arttırır. Artan hayatta kalma oranları sayesinde grup üyeleri düşman hattına korkusuzca saldırabilir. Ruhbanlara benzer olarak Bilgeler, mükemmel desteklerdir. Sahip oldukları çoklu Can yenileme güçlendirmesi ile müttefiklerini korumaya yardımcı olurlar (Ulvi Koruma, Büyük Zindelik, Kuvvetlendirme ve Can Artırma)

Cüce Potansiyeli sayesinde Bilgeler, tekli savaş ve görevlerde mükemmel performans göstermelerini sağlayan ek Fiziksel Savun ve Kritik Direnç’e sahiptir. Aktif yetenekleri Ulvi Alkış, yüksek bir Alan Hasarı’na sahip olduğundan çevrelerindeki düşmanlara sürekli hasar verirler. Bilgeler, takımın vazgeçilmezidir. Özellikle de düşmanların patlama saldırısıyla ölme riski azalan ekip arkadaşları için idealdir. Şanslı Saf İyileştirme pasif yetenekleri, saldırı altındayken Can’ın belli bir miktarının yenilenmesini sağladığından Grup üyelerini güvende tutarken, grubun SBH’sinin büyük bir kısmının üretilmesini sağladığından Kara Katil ve Diyargezen gibi Casuslar için mükemmel bir partnerdir.

Bilgeler PvE modunda, özellikle de ekibin AFK yapmaya karar verdiği zamanlarda, Elit Zindan için en iyi arkadaştır. Ayrıca, Bilgeler tek şifacı/destek olacak şekilde 4 SBH karakteri ile takım arkadaşı olabilir. Ekibin SBH’si yüksek olduğundan canavarları hızla ve daha çok öz düşürmelerini sağlayarak öldürebilirsin. Aynı kural Alan Kasma için de geçerlidir. Bilgelerin pasif yetenekleri, birbirinden uzakta, çevreye dağılmış canavarları öldürürken bile grubuna faydalı güçlendirmeler sağlayan, bölge etkili yeteneklerdir. Ancak düşen özlerden faydalanabilmek için ekibinin 10 metre yakınında kalman gerekir. Diğer Mistik sınıflarla karşılaştırıldığında Bilgelerin SBH’si daha düşük olduğu için ana görevleri bitirmek daha uzun sürer.

Bilgeler PvP Arena’da kolay öldürülemez fakat sınırlı sürede düşmanları mağlup etmeleri de oldukça zordur. Zaman kaybı savaşı kaybetmek anlamına geldiğinden tankları ve şifacıları da öldürmek zorlu olacaktır. Ancak Casus sınıfları ile karşılaşmak, bu sınıflar doğaları gereği zayıf olduğu için, avantaja dönüşebilir. 1’e 1 dövüşlerdeki minik dezavantajlarına rağmen Bilgeler, güçlü destek yetenekleri sayesinde Şato Kuşatması gibi Grup PvP’si savaşlarında oldukça popülerdir. Sabit iyileştirme (belirli bir yüzdede iyileştirmeye karşıt olarak) sağladıklarından zayıf sınıflarla eşleşmek için mükemmellerdir. Bilgeler, Can Yenileme ve Savunma güçlendirmeleri sayesinde Casusları ani hasardan korurken Savaşçıların da düşman hattına baskı yapmalarına destek olur.

Yüksek Can seviyesinin keyfini çıkarmak, iyileştirme ve güçlendirmelerle müttefiklerine destek olmak istiyorsan Bilge sınıfı tam da sana göre!

Karakter İncelemesi

Avantajlar:

 • Sayısız Aktif ve Pasif iyileştirme yetenekleriyle tercih edilen bir şifacıdır
 • Etkileyici sabit iyileştirmesi, Can yenilemesi ve Savunma güçlendirmesi ile oyundaki en iyi PvP şifacılarından birisidir
 • Güçlü destek yetenekleri sayesinde Şato Kuşatması’nda oldukça popülerdir
 • Çoklu Can Yenileme yetenekleri müttefiklerin uzun süre hayatta kalmalarını sağlar
 • Can artırma yetenekleri ile zayıf sınıflar için biçilmiş kaftan
 • En yüksek Can ve SVN değerlerine sahip sınıflardan biridir
 • Harika saldırı odaklı alan kontrolü yetkinliği
 • Tekli oyun ve grup oyunu için harika bir sınıf
 • Güçlü iyileştirme 1’e 1 PvP’de yıpratıcı savaşları kazanmanı sağlar. Öldürülmesi zor.

Dezavantajlar:

 • Nadir yetenekler hariç ani hasarı bulunmaz
 • Mana havuzu düşük, yüksek oranda mana yenileyici tüketir
 • Tekli savaşta düşmanları yenmekte zorlanır
 • Arena sıralaması yüksek bir sınıf değil

En İyi Ekipman

Yetenek Önceliği ve Kullanımı

Önceliğin saldırı değerlerini yükselten pasif yetenekleri en üst düzeye çıkarmak (Büyücü Silah Ustalığı ve Cübbe Ustalığı). Oyunun ilk aşamalarında tek başına oynarken çok vakit geçireceğinden bu durum ilerlemene yardımcı olacak. Yeteneklerini parlatıp gruplara katıldıkça, Ulvi Koruma ve Büyük Zindelik aktif yeteneklerinin seviyesini artır. Aktif yeteneklerinin hızla geçen bekleme süresinden faydalan ve müttefiklerini tüm gücünle koru. Son olarak pasif güçlendirmelerinin seviyelerini yükselterek takımının hayatta kalmasını sağla.

PvP (Kuşatma) Yetenek Seti – Ulvi Koruma / Ulvi Alkış / Büyük Zindelik

PvP (Arena) Yetenek Seti – Ulvi Koruma / Ulvi Alkış / Alev Saldırısı

PvE Yetenek Seti – Ulvi Koruma / Ulvi Alkış / Rüzgar Saldırısı (Tekli) ya da Büyük Zindelik (Grup)

Belli Yeteneklerin Kullanılması

 • Pasif Yetenekler (Büyücü Silah Ustalığı ve Cübbe Zırh Ustalığı), Aktif Yeteneklerden önce gelir. Saldırı ve iyileşme miktarını artırdığı için en büyük önceliklerinden bir olmalı.
 • Diğer Cüce Sınıflarının aksine Bilge Aktif Yetenekleri odaklanmak için mükemmeldir. Ulvi Koruma, mümkün oldukça çok eklenmeli.
 • Grupla oynamak istiyorsan, Ulvi Alkış’ı seviye 5’ten sonra yükseltmeyi bırakabilir ve pasif yeteneklerini iyileştirmeye dönebilirsin.
 • Büyük Zindelik, seviye başına Can Artırma’dan daha çok Can verir. Bu nedenle Can Artırma pasif yeteneklerinde en çok odaklanacağın seçenek olmalı.
 • Alev Saldırısı, kombo saldırı başlatacak bir yere serme için Arena’da gereklidir. Rüzgar Saldırısı, sahada tekli kasarken gerekliyken, Grup dışı etkinlikler için Büyük Zindelik gerekli değildir.

 

Başlıca Değer ve Altdeğer Önceliği

Diğer Kullanışlı Sınıf İpuçları

 • Diğer şifacıların aksine, daha çok hasar = daha çok iyileştirme olduğundan F. Sldr önemlidir
 • Elf, Kara Cevher ve Nassen Aksesuar setleri bu sınıf için önerilir. Elf Seti, daha çok hasar veren ve sersemletme direncini iyileştiren saldırı değerlerini artırır. Kara Cevher, daha iyi tanklama sağlar ve öldürülmeyi zorlaştırır. Nassen’in zaten adından belli. Tüm sınıflara uygulanabilir ve hareket hızını artırır.
 • Şifa Saldırısı ve Mutlak Kalkan özellikle AFK kasarken kendini güçlendirmene yardımcı olan inanılmaz Nadir Yetenekler.
 • Büyücü Silah Ustalığı ve Cübbe Ustalığı, oyunun ortasındaki ilerlemeni hızlandıracağından maks. seviyeye getirmen gereken ilk özelliklerdir.
 • PvP Kuşatmasında:
  • Büyük Zindelik > Yenilenirken Savunma Alanı > Farklı alanlardaki düşmanları yakın menzilde tutmak için Ulvi Alkış > İyileştirme ve Savunma’yı artırmak için Ulvi Koruma.
 • PvP Arenada
  • Alev Saldırısı > Ulvi Alkış > [HEMEN] Meteor Yağmuru + Güç Oku > Saldır ve düşman saldırılarını tankla > Can %50 ve altına düşünce Ulvi Koruma > Yetenek bekleme süresini geçir ya da saldırıya devam et.
 • Nadir Yetenekler için Arena PvP’de Güç Oku ve Meteor Yağmuru kullan. Kuşatmalarda, Şifa Saldırısı ve Savunma Alanı kullanarak hayatta kalma oranını artır. Şifa Saldırısı ve Mutlak Kalkan, Elit Zindanında Kasmak için çok önemlidir.
Author Videl
Published
Categories Genel
Views 4324

Comments

No Comments

Leave a Reply

Next Match

Next match not found

Twitter

Invalid or expired token.