Savaş Büyücüleri, 31. seviyedeki Sınıf Geçişi görevini tamamladıktan sonra seçilebilen Cücelerdir (Mistik). Sopalar konusunda ustalaşmışlardır ve Cübbe giyerler. Oyunda şüphesiz destek güçlendirmesi sağlayan en iyi sınıf olan Savaş Büyücüleri, grup savaşı için gerekli SLDR ve SVN güçlendirmeleri sunar (özellikle Elit Zindan gibi PvE savaşlarında). En önemli özellikleri, yalnızca hayatta kalmana yardımcı olmakla kalmayıp SBH değerlerini güçlendirme de büyük miktarda artış sağlayan güçlendirmelerdir.

Savaş Büyücüleri aynı zamanda sahip oldukları iki Alan Hasarı yeteneği (Toprak Dikeni ve Üçlü Parça) sayesinde hasara da yeterli düzeyde katkı verir. Diğer sınıflarla karşılaştırıldığında daha kısa yetenek bekleme sürelerine sahip olan bu karakterler, düşman dalgalarını daha kısa sürede temizleyebilir. İçsel Dövüş, Ölüm Fısıltısı ve Taarruz, takımında düşmana saldıran karakterlerin karşılığında sana minnettar olacağı saldırı güçlendirmeleriyken, Şanslı Savunma yeteneği hem senin hem de grup üyelerinin savunmasını çok fazla güçlendirir. Bu nedenle Savaş Büyücüleri, özellikle Fırsat Zamanı, Öz ve kaynak kasma sırasında gruplarda her zaman tercih edilir.

Savaş Büyücüsü PvE’de çok etkileyici bir performans sergilerken, verdiği bireysel hasar yeterli olmadığı için bireysel senaryolarda zorlanır. Bu, Arena ve Bireysel görevlerde yeterince güçlü olmadığı anlamına gelir. Savaş Büyücüleri genellikle Arena’da Paladin ve Shillien Şövalyeleri gibi Can ve SVN değerleri yüksek olan Savaşçı sınıflarla mücadele etmekten kaçınır. Diğer taraftan Casus sınıfı karakterlerle savaşabilir. Cüce potansiyelleri sayesinde Savaş Büyücüleri, birkaç Casus saldırısını tanklamalarını sağlayacak kadar Can ve SVN değerine sahiplerdir. Savaş Büyücüleri kısa sürede ve basit bir şekilde seviye atlayamasalar da karakter ilerlemesi daha kolaydır (öz kasma görevi kolay olduğu için).

Genellikle Savaş Büyücüleri grup PvE ve PvP savaşlarının büyük bir kısmında göz alıcı bir performans sergiler. Değerleri güçlendirirler, bir grubun sahip olduğu tüm potansiyeli açığa çıkarır, Kuşatmalardan ve Yarık savaşlarından grubun galibiyetle ayrılmasını sağlarlar. Ayrıca hızlı bir şekilde öz ve kaynak kasmayı da kolaylaştırırlar. En önemlisi de, saldırı odaklı karakterlerin yanlarında en çok tercih ettiği sınıf olmalarıdır.

Oyunda hem saldırı hem de savunmaya destek olma anlamında önemli görevler üstlenen bir karakter yönetmek isteyen oyuncular, Savaş Büyücüsü ile oynamaktan mutlaka keyif alacaklardır!

 

Karakter İncelemesi

Avantajlar:

 • Çok sayıda grup güçlendirmesi sağlayarak grup oyunlarında mükemmel bir performans sergiler
 • Cüce potansiyeli sayesinde tüm büyücü sınıfları arasında tanklama yeteneği en yüksek olan karakterdir
 • Grup savaşlarında kullanılabildiği için Bilgin ve Buz Büyücüsü ile birlikte en popüler Cüce sınıflarından biridir
 • Hem Saldırı hem de Savunma güçlendirmeleri sağladığı için farklı alanlarda destek verebilen benzersiz bir sınıftır
 • Toprak Dikeni ve Üçlü Parça yetenekleriyle yeterli seviyede ani Alan Hasarı verir ve dalga halinde gelen canavarları temizleyerek yolu açabilir
 • Grubun verdiği genel hasarı önemli ölçüde artırır (seviyeye göre artar)
 • Daha hızlı öz ve kaynak kasmak için Elit Zindanlarda tercih edilir

Dezavantajlar:

 • Yetenek menzili diğerlerine göre kısadır ve yetenek animasyonları yavaştır
 • Yavaş hareket eder ve yakalanması kolaydır
 • Yenileme sağlamayan destek sınıflarından birisidir, yalnızca Can veya Mana belli bir değerin altına düştüğünde grup üyelerini yenileyici kullanmak zorunda bırakır
 • Verdiği genel hasar düşüktür, bu yüzden bireysel görevlerde zorlanır (Ana görev, Alt görev, Haftalık görev vb.)

Yetenek Önceliği ve Kullanımı

Oyunun ilk bölümlerinde pasif yeteneklerinin maksimum seviyede etkili olması için bazı yeteneklere öncelik vermektense tüm yeteneklerinin Seviye 1’e ulaştığından emin ol. Büyücü Silah Ustalığı, İçsel Dövüş ve Cübbe Ustalığı (Pasif) oyunda bireysel olarak ilerlemene önemli katkı sağlar. Daha sonra Ölüm Fısıltısı ve Şanslı Savunma gibi grup odaklı pasif yeteneklere öncelik vermelisin. Elit Zindanlar, Yarık Akınları, Tapınak Muhafızı ve Çağırma Taşı Zindanı gibi grup görevlerine dâhil oldukça zamanla ne kadar değerli yetenekler olduklarını göreceksin. Taarruz her ne kadar SLDR gücünü artırsa da yetenek oldukça yavaş aktif hale gelir (etkinleşme oranı) ve çoğu durumda buna güvenilemez, bu yüzden iyi bir Alan Hasarı vermek için ilk olarak Aktif yeteneklerini (Toprak Dikeni ve Üçlü Parça) geliştirmen daha akıllıca olur.

PvP Arena ve Kuşatma Yetenek Seti – Toprak Dikeni/ Üçlü Parça/ Alev Saldırısı veya İçsel Dövüş

PvE Yetenek Seti (Zindanlar) – Toprak Dikeni/ Üçlü Parça/ İçsel Dövüş

PvE Yetenek Seti (AFK Kasma) – İçsel Dövüş/ Toprak Dikeni ve Üçlü Parça (İkisi de isteğe bağlıdır)/ Şifa Saldırısı (Nadir Yetenek) otomatik iyileştirmede düşük Can eşiğine ayarlıdır.

 

Belli Yeteneklerin Kullanılması

 • Büyücü Silah Ustalığı, İçsel Dövüş ve Cübbe Ustalığı mümkün oldukça çok eklenmeli
 • Alev Saldırısı, ek Yere Yıkma yeteneği konusunda İçsel Dövüş için bir alternatif olabilir
 • Ölüm Fısıltısı, özellikle PvP savaşlarında seviye atlatman gereken Pasif yeteneklerden biridir
 • Toprak Dikeni sahip olduğun en iyi Aktif Yetenek’tir, Üçlü Parça yerine buna öncelik vermelisin
 • Taarruz yeteneği yardımcı olur, ancak bu yetenek için fazla puan harcamamalısın (en fazla iki tane)

Başlıca Değer ve Altdeğer Önceliği

 

Diğer Kullanışlı Sınıf İpuçları

 • Güç Oku ve Meteor Yağmuru şüphesiz kullanılabilecek en iyi Nadir Yeteneklerdir. Bunlar Arena PvP’deki en önemli yeteneklerdir. Kuşatmalarda takım stratejisine göre Şifa Saldırısı/Mutlak Kalkan‘ı tercih edebilir veya Güç Oku/Meteor Yağmuru‘nu kullanmaya devam edebilirsin. Şifa Saldırısı yeteneğine seviye atlattığında otomatik olarak tekrar savaşırken daha az Can yenilemesi yapabilirsin.
 • Savaş Büyücüsü için en uygun setler, Elf Aksesuar Seti ve Kara Cevher Aksesuar Setleridir. Kullandığında daha fazla hasar vermeni sağlayan Elf Seti, düşmanın seni devre dışı bırakmasına engel olan Sersemletme Direnci özelliğini de verir. Kara Cevher Aksesuar Seti, tanklama özelliğini oldukça artırır; zaten yüksek olan Can ve SVN değerlerinle Elit Zindanlarda, Baş Düşman Savaşlarında ve PvP savaşlarında hayatta kalmanı sağlar.
 • Ana Görevin, Destek güçlendirmesidir. İlk önce Pasif Yeteneklere (Taarruz hariç) daha sonra Aktif Yeteneklere odaklan.
 • PvP Arenada:
  • İçsel Dövüş (30 saniye SLDR artışı ve hasar azaltma) > Rakibi 3 saniye boyunca yere yıkmak için Toprak Dikenini kullan > [HEMEN] Meteor Yağmuru ve Güç Oku > Üçlü Parça > Düşmanın Can değeri düşükse normal saldırı yap ve düşmanı bitirmek için gelen hasarı tankla, düşük değilse yetenek bekleme süresinin dolmasını bekle.
  • Düşmanı yere yıkmak için Alev Saldırısını kullan > [HEMEN] Meteor Yağmuru ve Güç Oku > Üçlü Parça > 3 saniye boyunca yere yıkmak için Toprak Dikenini kullan > Düşmanın Can değeri düşükse normal saldırı yap ve düşmanı bitirmek için gelen hasarı tankla, düşük değilse Alev Saldırısı ve Üçlü Parçanın bekleme sürelerinin dolmasını bekle.
 • PvP Kuşatmasında:
  • Saldırının başlamasını bekle; bir noktada birden fazla düşman varsa Toprak Dikenini kullan, 2 veya daha az düşman varsa Alev Saldırısını kullan > [HEMEN] Meteor Yağmuru ve/veya Güç Oku > Gerektiğinde Üçlü Parçayı kullan > Geriye gidip Alan Kontrolü Yeteneklerinin bekleme sürelerinin dolmasını bekle (Alev Saldırısı/Toprak Dikeni)
  • İçsel Dövüş (30 saniye SLDR artışı ve hasar azaltma) > 3 saniye boyunca düşmanları yere yıkmak için bir açıklık bulup Toprak Dikenini kullan > [HEMEN] Meteor Yağmuru ve/veya Güç Oku > Gerektiğinde Üçlü Parçayı kullan > İçsel Dövüş güçlendirmesi azaldıkça geriye gidip Toprak Dikeninin bekleme süresinin dolmasını bekle.
  • Savunma yapmayı tercih ediyorsan Mutlak Kalkan/Şifa Saldırısı/Savunma Alanı’nı kullanabilirsin.

 

Author Videl
Published
Categories Genel
Views 5268

Comments

No Comments

Leave a Reply

Next Match

Next match not found

Twitter

Invalid or expired token.